Gnesta Konstrunda | Konstnärerna 2021
22781
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-22781,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.0,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
 

Konstnärerna 2021

Alla 40, från norr till sydost

NORRA GNESTA KOMMUN

LAXNEGÅRDEN (1)

Anders Strömquist (1)
Landskapsmåleri
www.andersart.myportfolio.com
0766-33 48 38

VISIONSHUSET LAXNETORPSVÄGEN 6

Kerstin Pettersson (2)
Akryl, olja, akvarell, pastell, porträtt av människor och djur m m
www.kerstinpettersson.com
0703-11 44 62

ROSENLUND 4

Pia Norén (3)
Digital teknik på olika material. Konsttryck, textil, mixed media.
www.digitart.se
076-276 88 81

SKEPPSTA HYTTA SAMLINGSUTSTÄLLNING

Samlingsutställning (4)
KAFFESERVERING
www.skeppstahytta.se

SKEPPSTA

Elevutställning (4)
Gnesta Waldorfskola
Konstnär denna bild, Clara Jonsson Long

Harry Raudsepp  (5)
Keramiska skulpturer, akvareller
https://raudseppharry.simdif.com
0704-93 05 44

Ebba von Wachenfeldt (5)
Konstglas
www.vonwachenfeldt.se
0158-300 25
Glasblåsning hela dagarna

HALLSTABERG

Anders Rosell (6)
Instagram: @a.rosell
Tråd- och trähantverk
070-520 10 06

NIBBLE GÅRD

Birgitta Hjelm (7)
Färg & form – i olja och oljepastell
Kort & glasunderlägg
www.creativehrm.se/creative
070-779 02 28
5/9 kl 14.00 – Tango, bossa & andra
grejer med Carl och P-O Niblaeus
på gitarr, flöjt & saxofon.

NÄRLUNDA SÄTERI

Birgitta Järnåker/Alteza (8)
Art Performance – häst och musik.
Titel Leggiero Kraftskapande ridkonst
www.enhet.nu
0738-13 61 77
Föreställning kl 14.00 – båda dagarna, kom i god tid!
Parkera utmed allén vid Njords Lund.
Foto: Robert Paraniak

HJELMINGE

Gunilla Daga (9)
Stora och små målningar i olja och akryl
www.gunilladaga.se
0701-42 49 89

NORRTUNA BERGHÄLLEN 1

Mia Flink (10)
Akvarell, lite olja.
Mest naturmotiv, fåglar mm.
070-396 76 45

NORRTUNA TUSSILAGOVÄGEN 16

Kristina Pettersson (11)
Akvarell, linoleumtryck
073-566 97 10
Lite swing med Trio Swing
lördag 4/9 kl. 14-16

STJÄRNHOVTRAKTEN

GRYTS BRESÄTTER LINDSBACKA

Ulla Ceder (12)
Keramik – skulpturer, skalbaggar,
abstrakta föremål och bruksprodukter
www.ullaceder.se
0707-47 08 22
Söndag 5/9 kl 13.00 föredrag
”Från idé till färdigt konstverk”

STALLMÄSTARGÅRDEN RÖSUND

Annika Sebardt (13)
Brukskonst i stengods
073-091 05 52

RÖSUNDS GÅRD GAMLA STALLET

Helena Sebardt (14)
Teckningar och målningar.
Akvarell och gouache.
070-249 65 48

SÖRBY VÄSTERGÅRD

Lena Bengtson (15)
Smycken i silver och små
bronsskulpturer
www.vaxoform.se
070-247 20 31

GRYTS FÖRENINGSHUS

Ingrid Andersson (16)
Trasmattor
0730-33 84 51
Café med hembakat bröd

GRYT

Karoline Löfstedt (16)
Blomster – blandteknik och akryl
0739-41 61 36

Katarina Bungerfeldt (16)
Hägrar – teckningar, akvarell och blandat
0733-90 53 30

BJÖRNLUNDATRAKTEN

BJÖRNLUNDA RESTO

Eha Arg (17)
Akvarell och andra tekniker, brickor och kort
www.ehaarg.se
070-718 09 35
Mat- och kaffeservering

NÄS LARSLUND

Sören Gustafsson (18)
Väggskåp samt öppen trädgård
0702-44 41 25

GNESTA TÄTORT

PLOGVÄGEN 21

Lars Berg (19)
Trädgårdsateljén
Måleri, teckning, grafik, skulptur
www.egenart.info/konst
0705-18 07 90

GNESTA

Meit Backman (19)
Glasverandan
Måleri (blandteknik)
www.facebook.com/meitbilder
0708-55 45 45
Trädgårdsfika båda dagarna

LOKSTALLET

Katrin Hannar (20)
Blandtekniker
www.movingprints.se
070-572 49 88

LOKSTALLET

Maja Hayward (20)
Skulptur och bruksgods i keramik
Instagram och Facebook:
Majas keramiska
076-09 08 976

Sonja Kedem (20)
Drejat bruksgods och skulptur
www.sonjakedem.com
0733-46 67 91
Drej-demo kl 14.00 båda dagarna

Veronica Lange (20)
Feelings – akryl, keramik, akvarell utifrån
principerna i Vedic Art.
Instagram: @myinsidepictures
070-764 49 69
Info och demo av måleri utifrån Vedic Art lördag kl 13, söndag 5/9 kl 15

Saturnus Keramik: Elisabet Kedziora & Isak Burström (20)
www.saturnuskeramik.com
0731-59 32 57
Söndag 5/9 kl 13.00
Live performance

HEMBYGDSGÅRDEN

Britt-Marie Olsson (21)
Akvarell – hus och natur
0708-84 76 07
Kvartetten Kvinns bjuder på sång lördag 4/9 kl 13

HEMBYGDSGÅRDEN

Pernilla Ståhl (21)
Fotografi – främst naturmotiv
076-898 84 64

ÖSTRA STORGATAN 10

Sonia Feltenius (22)
Keramik – stengods och porslin; skulptur, fat, bruksgods
www.konstnareristjarnhov.se
070-719 09 18

MÅLARGATAN 3

Höjdens Keramik (23)
Bodil Appelquist och Filippa Widlund
Keramik: drejade bruksföremål och fri skulptur. Prickigt, randigt, lekfullt.
Barnböcker, barnboksbilder
Instagram: @hojdens_keramik, @appelquistbodil
070-884 77 85
Kom och titta på drejning i vår
verkstad söndag 5/9

GAMLA VATTENTORNET

Ljudtornet (24)
Ljudkonstfestival – LjudKompost och Environmental Laments.
Komposition genom de-komposition
www.ljudtornet.org
info@ljudtornet.org
Se hemsida för mer info om
konsertprogram

LÄNGS SIGTUNAÅN

Fungus Kingdom (25)
The Shit Project:
7 konstnärer skapar verk kring ämnet kommunalt avloppssystem i samarbete med vetenskapliga forskare
www.funguskingdom.se
yohannamaria@hotmail.com
julia.adzuki@gmail.com
OBS! Endast lördag 4/9 längs ån.

SOLVÄGEN 4

Annika Nilsson (26)
Olje- och akrylmålningar
Instagram.com/artbyannikanilsson
073-761 38 22

MÅRDSTIGEN 16

Sonja Karlsson (27)
Landskap i akvarell
070-238 20 40

MÅRDSTIGEN 17

Mattias Åkerlund (28)
Söker stunden mellan ett ögonblick och nästa.
Landskap och porträtt.
Ibland nån cowboy.
073-949 86 83

BJÖRNSTIGEN 11

Kerstin Holmgren (29)
Fantasi och verklighet med inspiration från naturen.
Olja och akvarell.
070-316 22 20

VIKINGAVÄGEN 9-15

Kerstin Karlsson (30)
Akvarell
073-904 18 24