Gnesta Konstrunda | Konstnärer 2020
22781
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-22781,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.0,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
 

Konstnärer 2020

Alla 23, från norr till sydost
LAXNEVÄGEN (1)

Eija Drusian
Glaskonst, textil, fotokonst. Vatten, ljus och natur i samspel.
www.eikosdesign.se
0707-22 70 82

ROSENLUND 4 (2)

Pia Norén
Målning, teckning, montage, digitalt framställda bilder till konsttryck,
gicclé, canvas, textilier.
www.digitart.se
0762-76 88 81

SKEPPSTA HYTTA (3)

Kaffeservering

Agnes Distler
Akvarell, olja, akryl, tusch,
kolteckning, book art, mixed media.
0703-03 01 46

Anders Strömquist
Landskapsmåleri, olja, ev foton.
0766-33 48 38

Ebba von Wachenfeldt
Blåsning och skulptur – direkt i varmt glas – med växtlighet som tema.
www.skeppstahytta.se
0158-300 25

Glas – mitt andra modersmål,
Ebba von Wachenfeldt
6/9 kl 13.00

HALLSTABERG (4)

Anders Rosell
”Trå och trä”
0705-20 10 06

NIBBLE GÅRD (5)

Birgitta Hjelm
Olja, oljepastell och glasunderlägg.
0707-79 02 28
www.creativehrm.se

Gårdshistoria & flöjt, P-O Niblaeus
6/9 kl 12.00

NORRTUNA (6)

Kristina Pettersson
Akvarell och linoleumtryck.
0735-66 97 10

LAGÅRN I ULLSTA (7)

Samlingsutställning, elevutställning Frejaskolan och Gnesta Waldorfskola
www.lagarniullsta.se

GRYTS BRESÄTTER LINDSBACKA (8)

Ulla Ceder
Keramik – skulpturer, skalbaggar, abstrakta föremål och bruksprodukter.
www.ullaceder.se
0707-47 08 22

Raku-tekniken – förr och nu,
Ulla Ceder 6/9 kl 14.00

SÖRBY VÄSTERGÅRD (9)

Lena Bengtson
Smycken i silver & små bronsskulpturer.
www.vaxoform.se
0702-47 20 31

STALLMÄSTARGÅRDEN RÖSUND (10)

Annika ”Acka” Sebardt
Brukskonst i stengods.
www.konstnareristjarnhov.se
0730-91 05 52

GRYTS FÖRENINGSHUS (11)

Ingrid Andersson
Handvävda trasmattor, egen design.
0730-33 84 51

SION STENHAMRA (12)

Calmi Bergman
Glaskonst med handgjorda lampor.
0737-76 29 41

TORPET HÖGLUND JAKOBSBERG (14)

Guje Palm
Keramik: brukskonst i stengods. Måleri: olja och akryl.
www.gujepalm.se
0730-26 07 25

PLOGVÄGEN 21 (15)

Lars Berg
Trädgårdsateljén.
Teckning, måleri, skulptur.
www.egenart.info/konst
0705-18 07 90

Meit Backman
Verandan.
Blandteknik.
0708-55 45 45

LOKSTALLET (16)

Eha Arg
Akvarell, brickor, bordsunderlägg, kort.
www.ehaarg.se
0707-18 09 35

Därför är akvarellmåleriet
så spännande, Eha Arg 6/9 kl 15.30

Sonja Kedem
Drejat bruksgods och trädgårdskonst.
www.sonjakedem.com
0733-46 67 91

Sonja Kedem visar drejning.
Båda dagarna kl 14.00 & 16.00

Veronica Lange
Blandteknik på duk och papper med akryl, oljepastell och kol.
0707-64 49 69

GAMLA VATTENTORNET (17)

Ljudtornet
Ljud- och ljusinstallation – tema vatten.
www.ljudtornet.org
0730-88 37 96

ÖSTRA STORGATAN 10 (18)

Sonia Feltenius
Skulptur och bruksgods i stengods och porslin.
www.soniafeltenius.se
0707-19 09 18

MÅRDSTIGEN 16 (19)

Sonja Karlsson
Landskap i akvarell
0702-38 20 40

VIKINGAVÄGEN 9-15 (20)

Kerstin Karlsson
Akvarell.
0739-04 18 24